Değerli ve pahalı giysilerinizi zarar vermeden yıkamanın 7 yolu!

Değerli ve pahalı giysilerinizi zarar vermeden yıkamanın 7 yolu!

Her kadının yıkamaya bile kıyamadığı çok değerli birkaç parça giysisi mutlaka vardır. Hatta birçoğumuzun "Evde mi yıkamalıyım yada kuru temizleyiciye mi götürmeyelim?" şeklinde iki arada bir derede kaldığı zamanlar olmuştur. Aslında iyi bir kuru temizlemecinin kolaylıkla üstesinden gelebileceği bu işi evde de yapmak mümkün. Tabiki ürünü yakından tanımak bu noktada çok önemli.

1-Mutlaka ürünün etiketini okumalısınız.
Değerli ve nadide bir parçaya yapacağınız en büyük iyilik o ürünün üzerinde bulunan etiketi aracılığıyla kendisi ile tanışmak. Etiketi okuduğunuz halde hata yapma şansınız çok yüksek, bu yüzden etiketi dikkatlice okumak da yarar var. Örneğin "Sadece Kuru Temizleme" işaretini gördüğümüz ürünlerde ne yazıkki kuru temizleme tek çözüm fakat "Kuru Temizleme" işaretini görüyorsak genel olarak o ürün elde de nazikçe yıkanabilir. Bu noktada X şeklinde kesinlikle yapılması tavsiye edilmeyen uygulamalardan kaçınmak gerekiyor.

2-Elde yıkamayı öğrenelim.
Bazı hassas ürünler makinelerin hassas seçenekleri ile kolaylıkla yıkanabilirken biz size yine de risk almayarak elde yıkamanızı öneriyoruz. İsterseniz iyi bir elde yıkamanın olmazsa olmazlarını sırayalım.

-Güzelce temizlediğiniz lavabonuzu, küvetinizi yada leğeninizi ılık suyla doldurun.
-Sabun içermeyen deterjanınızı bu suya boşaltın. Detarjanın sabun içermemesi çok önemli, aksi halde giysilerinizde sabun lekeleri görmeniz kaçınılmaz olacaktır.
-Giysilerinizi ovalamaktan kaçının, o çok sevdiğiniz, giymeye bile kıyamadığınız parçaları zaten çok dikkatli kullandığınızı hatırlayın ve rahatlayın. Beş dakika süresince giysilerinizi ters yönlere hareket ettirerek, ahenkle suya ve deterjana doymasını sağlayın. Eğer beklediğinizden daha fazla kir varsa suyunuzu ve detarjanınızı mutlaka değiştirin. Giysinizlerinizi sıkmayın, avuçlamayın ve ani hareketler ile şaşırtmayın. Daha sonra giysilerinizi düz bir platforma sererek kurutun.

3-Lekelere anında müdahale edin.
Leke ile mücadelede kısa bir ön işlem hiç çıkmayacağını düşündüğünüz lekelerin gardını düşürecektir. Panik yapmayın, düşmanınızı iyi tanıyın. Ilık suyla ıslatılmış bir bez yardımı ile lekeye ilk müdaheleyi yapın. Sıcak su asla kullanmayın. Kan ve yağ gibi organik lekeler sıcak su ile iyice derinleşecek ve baş edilemez bir hal alacaktır. Bu yüzden ılık yada soğuk su kullanmalısınız. Organik olmayan, kir ve sentetik yağ lekelerine sıcak su ile müdahale edebilirsiniz. Elinizdeki bezi lekenin üzerine sürmemelisiniz aksine yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya hafifçe sürterek temizlemeye çalışmalısınız.

4-Suya basmak sizi korkutmasın.
Evet o küçücük lekeyi gidermek için en ideal yöntemlerin başında ürünü tamamiyle ılık suya sokmak ve oda sıcaklığında birkaç saat beklemesini sağlamak geliyor. Bazı narin parçalarda ürünün bir kısmını ıslatmanız bile ürünün orantısız bir şekilde çekmesine yada sünmesine yol açabilir. Bu yüzden ürünün eşit oranlarda etkilenmesini sağlamak için tamamiyle suya basmak en ideal çözüm olacaktır.

5-Elle yıkama yapılacak kabın yada yerin temizliğine önem verin.
Gözünüzden sakındığınız giysinizin bir gece önceden lavaboya dökülen çamaşır suyu tarafından katledilmesine gönlünüz el vermez diye düşünüyoruz.

6-Giysilerinizi asla aşmayın.
Değerli giysilerinizi mutlaka temiz bir yere sererek kurutmalısınız. Aksi halde şeklini kaybetmiş bir kazak yada bluz ile karşılaşmanız çok olası.

7-Vaktim yok diyorsanız çamaşır makinanızı tanıyın.
Artık birçok makinede elde yıkama programı mevcut. Siz yine de soğuk suyla yıkamayı tercih edin.

Yorum Yap

Yorumunuz moderator tarafından değerlendirildikten sonra yayımlanacaktır.