İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler!
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) araştırmasına göre Türkiye'de internet kullanan bireylerin oranı %72,9 iken internet üzerinden alışveriş yapanların oranı ise %29,3 oldu. Buda beraberinde başta internet üzerinden alınan ürünün kalitesi olmak üzere, ürünün sorunsuz bir şekilde adrese ulaşması gibi birtakım sorunları beraberinde getiriyor. Her ne kadar birçok satıcı ürününü en iyi şekilde tüketiciye ulaştırmaya gayret etse de kargo gibi işletmenin nispeten kontrolü dışında gerçekleşen operasyonlarda yaşanabilecek sorunların faturası da ne yazıkki satıcıya kesiliyor. Bu noktada tüketicilerin dikkat etmesi gereken birkaç önemli noktayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

1-Alışveriş yaptığınız sitenin arkasında kurumsal bir firma olduğuna emin olun.
2-Sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını kontrol edin.
3-Firmanın ürün değiştirme ve iade ile ilgili kurallarını mutlaka okuyun.
4-Şifre gibi hassas kişisel bilgilerinizi koruyabilmeniz için bir Anti-Virüs programına sahip olmanız, bütür bir program kullanıyorsanız programın periyodik olarak güncellendiğinden emin olmalısınız.
5-Ev yada İşyerinde kullandığınız Wi-Fi ağlarının halka açık mekanlarda kullandığınız Wi-Fi ağlarından daha güvenli olduğunu unutmamalısınız.
6-İnanılmayacak kadar ucuz fiyatla satılan ürünleri almaktan kaçınmalısınız.
7-Kredi Kartı ile ödeme yapmak yada Paypal gibi ödeme sistemlerini kullanmak Nakit Kart kullanmaya oranla daha güvenlidir.
8-Satıcıların kargo şirketlerinden kaynaklanan en büyük sorunlarından birisi de alıcının adreste olmaması nedeniyle iade edilen gönderiler ki dağıtıma çıkmadığı halde iade edilen binlerce gönderinin faturası müşteri şikayeti ve iade maliyeti olarak satıcıya kesiliyor. Bu yüzden tüketicinin mutlaka kargo takip numarası aracılığı ile ilgili kargo firmasının sitesinden kargosunu takip etmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorumunuz moderator tarafından değerlendirildikten sonra yayımlanacaktır.